Csalások az online térben

Ugyanaz a csalási módszer, pár nap eltéréssel
Nyeremény, de sehol nem játszott? Könnyű pénz lehetősége? Minimum gyanakodjon!
Egy szolnoki asszony tett bejelentést a rendőrségen, mert február 14-én üzenetet kapott egy ismerősétől, miszerint ő nyert pénzt és megnézi, hogy az asszony is nyert-e. Örömmel értesítette, hogy szerencsés és 350 ezer forinttal gazdagodott. Mindehhez annyit kért, hogy bankkártyája mindkét oldalát fotózza le és küldje meg neki. A gyanútlan nőben nem kapcsolt be a vészjelző hang, megtette, amit leírt az „ismerős”. Közel 84 ezer forintnyi tranzakciót bonyolítottak le addig, amíg a bankkártyát letiltotta. Kiderült, a barátja profilját feltörték, így férkőztek a gyanútlan sértett bizalmába.
Ugyanilyen módszerrel károsítottak meg egy kunmadarasi nőt, akit február 19-én értesített egy ismerőse, hogy 350 ezer forintot nyert. A nyereményt azonban csak a bankkártya lefényképezését és a fotó továbbítását követően tudja átutalni részére. A nő eleget tett a kérésnek, könnyelműsége 250 ezer forintos mínuszt okozott a bankszámláján. Ez esetben is feltörték az ismerős profilját, így altatták el a sértettben a gyanakvást.
Nyereményjátékon nyert, amire nem jelentkezett? Hitetlenkedjen, gyanakodjon és legfőképpen gondolkodjon, mielőtt kattintana! A banki azonosító adatait csak Ön ismeri, soha ne adja meg egy idegen forrásból származó linkre kattintva!
Befürdött a jakuzzival
Ha valaki előre utal egy interneten kínált termékért olyan személynek, akit korábbról nem ismert, szinte biztosan futhat a pénze után.
Így járt az a 48 éves balatonfüredi férfi is, aki egy online hirdetésre jelentkezett, amiben használt jakuzzit és infraszaunát kínáltak kedvező áron. Felvette a kapcsolatot a hirdetővel, aki a feltett kérdésekre meggyőző válaszokat adott, ezért a kérésének megfelelően 100 ezer forintot előre elutalt neki szállítási biztosítékként a kialkudott 450 ezer forintos vételárból. A pénz utalását követően, az addig készséges eladó elérhetetlenné vált.
A férfi annak ellenére, hogy tisztában volt az előre utalás veszélyével, mégis kockáztatott, ugyanis annyira kedvező volt a vételár, hogy nem akarta elszalasztani a lehetőséget.
Online munkát ajánlottak a csalók
Az ígéret szerint lájkokért cserébe fizetett volna a cég, ehelyett azonban leléptek a veszprémi ügyfél pénzével.
Egy férfi a napokban azért tett feljelentést a Veszprémi Rendőrkapitányságon, mert ismeretlen tettes kicsalta több mint kétszázezer forintját. A közösségi médiában találkozott a sértett egy lehetőséggel: videók kedveléséért pénzt ajánlottak a kötetlen munkát vállalóknak. Az ígéret szerint naponta 20 és 200 ezer forint közötti összeget kereshetett volna. A „munkaadó” fordítóprogrammal készült, rossz magyarsággal megírt chat-üzenetekben tartotta a kapcsolatot a veszprémi férfival. A kezdeti, csekély értékű kifizetést követően olyan feladatokat kapott, hogy bizonyos összegeket utaljon el megadott számlákra, és 20-30%-kal többet kap majd vissza. A sértett kétszázezer forintot meghaladó összeget utalt el a megjelölt számlákra, amelyből nem kapott vissza semmit.
Kezelje fenntartással az ismeretlen forrásból származó, túl jól hangzó kereseti és befektetési lehetőségeket. A csalók gyakran a kezdeti kecsegtető kifizetések után nagyobb összeget kérnek, majd elérhetetlenné válnak. Ha ilyen ajánlatot kap, ne fizessen, ne adja meg személyes és banki adatait!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.
Forrás: police.hu
Kiemelt kép: pixabay