Állítsuk meg közösen a kiberbűnözők ténykedését!

A karácsony közeledtével erősödhet a kiberbűnözők tevékenysége és megszaporodhatnak az internetes csalások.

Az adventi időszakban Győr-Moson-Sopron vármegyében is egyre többen vásárolnak és kínálnak eladásra termékeket a világhálón, illetve intézik az ügyeiket online. Az elkövetők egyre változatosabb módszerekkel próbálják meg kicsalni az emberek pénzét.

A bűnözők főképp webáruházak, csomagküldő szolgálatok hamis ajánlataival, talmi befektetési lehetőségekkel, banki ajánlatokkal keresik meg lehetséges áldozataikat. Fontos, hogy mindenki figyeljen a gyanús körülményekre, ilyen lehet, ha egy pénzintézet nevében jelentkező „ügyintéző” számlaszámot, PIN-kódot és hasonló bizalmas adatokat kér telefonon, vagy azt ajánlja, hogy az ügyfél különféle szoftvereket, alkalmazásokat töltsön le. A csalók alapvető módszere még mindig a régi, elsősorban az áldozataik bizalmába akarnak férkőzni, hogy így juthassanak érzékeny adatokhoz, de folyamatosan bevonják tevékenységükbe a modern technológiákat is.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében:

Az online ajánlatok sokszor valóban kedvezőek, de óvakodjon a csalóktól! Bizony, van olyan, hogy valami túl szép, hogy igaz legyen!

  • Kevésbé ismert webáruház esetében ellenőrizze az üzemeltetői és a kapcsolattartási adatokat, valamint a vásárlási feltételeket!
  • Nézzen utána a webáruház értékelésének az interneten!
  • Az online piactéren ellenőrizze az eladót (visszajelzések, közzétett adatok alapján)!
  • Bankkártyaadatait csak a pénzintézet online fizetésre létrehozott oldalán adja meg (kereskedő oldalán vagy e-mailben soha)!
  • Ellenőrizze, hogy a fizetésre használt oldal valóban banki oldal-e, rendelkezik-e tanúsítvánnyal!
  • Ha lehet, válassza a személyes átvételi módot!

Ha mégis megtörtént baj, azonnal jelentse bankjának és a rendőrségnek a csalást!

Soha ne ossza meg ismeretlennel bankkártyája adatait!

Vigyázzon, mert telefonon támadnak a csalók! Az áldozattá válás megelőzése érdekében kérjük, fogadják meg a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásait!

Vármegyénkben az elmúlt napokban sajnálatos módon ismét több állampolgár vált csalók áldozatává. Az elkövetők forgatókönyve szinte mindig ugyanaz: telefonon, banki alkalmazottnak kiadva magukat hívják a kiszemeltet, hogy gyanús tranzakciót, szokatlan mozgást észleltek a számlájukon. A pénz biztonságba helyezése érdekében egy alkalmazás telepítésére kérik a hívott felet, amihez távsegítséget is biztosítanak. Telefonon keresztül adják az instrukciókat, hogy az áldozat lépjen be a netbankjába, diktálja le a telefonjára érkező „biztonsági” kódokat, és míg a telepítés zajlik, már meg is csapolták a sértett számláját.

A csalások elkerülése érdekében a rendőrség kéri a lakosságot:

  • Legyenek szkeptikusak, kezeljék fenntartással a bank nevében érkező ismeretlen telefonhívásokat! Amennyiben azt érzik, csalók célpontjává váltak, szakítsák meg a vonalat, és azonnal hívják bankjukat – annak hivatalos telefonszámán – az esetleges pénzmozgások ellenőrzése érdekében!
  • A belépési jelszót és a kártya hátoldalán található CVC-kódot a hivatalos ügyintézés során banki alkalmazottak sohasem kérik, ugyanakkor tisztában kell lenni azzal, hogy ezek ismeretében illetéktelenek online tranzakciókat tudnak végrehajtani a bankkártya fizikai jelenléte nélkül is.

Állítsuk meg közösen a csalók ténykedését!

Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán találnak.

Vác Rendőrkapítányság

police.hu