Játék mobiltelefon és milliós veszteségek - nem állnak le az internetes csalók
Játéktelefont kapott az igazi helyett
Ha nem egy megbízható helyről rendel az interneten, az utánvét választása sem védi meg a csalóktól.
Így járt az az 57 éves várpalotai férfi is, aki egy korábbról nem ismert webáruházból rendelt mobiltelefont magának. Az oldalon szinte féláron hirdettek telefonokat, fizetési módként a sértett az utólagos módot választotta. Néhány nap múlva a futár kézbesítette a csomagot, ám a férfi csak a számla kifizetését követően tekintette meg annak tartalmát, mely egy – a megtévesztés érdekében nehezékkel ellátott – játéktelefon volt.
Legyen körültekintő!
Egy ismeretlen forrásból történő rendelés esetén csak azután fizessen, miután meggyőződött a megfelelő teljesítésről.
Ha erre nincs módja, akkor inkább egy már ismert, kipróbált helyről rendeljen!

Csalókkal levelezett
A sértett közel másfél millió forintot utalt át ismeretlen bankszámlára.
Egy zirci nyugdíjas egy népszerű internetes alkalmazáson keresztül kapott üzenetet, amelyben látszólag fia kért anyagi támogatást tőle számlái kifizetéséhez. Az idős asszony igyekezett hamar segíteni, ezért gyanakvás nélkül végrehajtotta az írásban érkezett utalási tranzakciókat. Akkor jött csak rá, hogy csalókkal levelezett, amikor másnap személyesen is találkozott a fiával, aki közölte vele, nem kért semmilyen pénzt tőle.
Kezelje mindig fenntartásokkal a pénzt kérő üzeneteket! Ilyen esetben mindig vegye fel a kapcsolatot az érintett hozzátartozóval, hogy meggyőződhessen a kérés valóságtartalmáról!
Az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcsolatban további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.

Reggelig ne kapcsolja be a számítógépét!
Távoli elérést biztosító program segítségével szerezték meg online csalók egy szekszárdi férfi millióit.
A napokban tett feljelentést a Szekszárdi Rendőrkapitányságon az a helyi férfi, akit egy magát banki ügyintézőnek kiadó ismeretlen ejtett tévedésbe. Egy történetet előadva rávette a sértettet, hogy a telefonjára és a laptopjára is telepítsen egy távoli elérést biztosító programot, hogy ne essen online csalás áldozatává. Az „ügyintéző” végig telefonon irányította az akkor még mit sem sejtő férfit. A folyamat nagyjából egy órát vett igénybe, amikor is a hívás megszakadt. Ezután ismét jelentkezett az idegen, de akkor már csak annyit mondott, hogy kapcsolja ki a számítógépet, és reggelig ne is kapcsolja vissza! Ez a mondat ébresztett gyanút a becsapott férfiban, ami hamarosan be is igazolódott. A netbankot megnyitva vette észre, hogy megcsapolták két megtakarítási számláját, 9,5 millió forint hiányzik róluk. Felhívta a pénzintézetét, de már csak a csalás tényét tudták megerősíteni.
Ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy idegenek hívásait, üzeneteit óvatosan és körültekintően kezeljék!
A kibertérben megnövekedett számú, sokféle csalás miatt, kérjük, fokozottan vigyázzanak az adataikra!
A kéretlen hívásokat kezeljék fenntartásokkal! Ha bármi gyanússá válik, szakítsák meg a beszélgetést!
Ne adják ki ismeretleneknek a személyes, banki és bankkártyaadataikat, biztonsági kódjaikat!
Ne kattintsanak idegenektől sms-ben, e-mailben érkező linkekre!
Ellenőrizzék az üzenet, levél feladóját! Ha kérdés merül fel, akkor az Önök által korábban használt vagy a keresett hatóság, szolgáltató weboldalán megtalálható címeket, telefonszámokat vegyék igénybe!
Ha egy üzenet sürgető, az önmagában is legyen gyanús!
Ne telepítsenek idegenek kérésére távoli elérést biztosító programokat az eszközeikre! Ezzel szabad kezet adnak a bűnözőknek számláik kezeléséhez!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online bűncselekmények megelőzésére, felderítésére. A témával kapcsolatban hasznos információkat találnak a kiberpajzs.hu oldalon. Tájékozódhatnak az aktuális és gyakori elkövetési formákról, valamint hasznos tanácsokat olvashatnak a megelőzés lehetőségeiről is.

Forrás: police.hu
Képek: pixabay